יום היערות הבינלאומי

יום היערות הבינלאומי
Dreamstime Stock Photos

יום היערות הבינלאומי מצוין מדי שנה בתאריך 21 במרץ. תאריך זה נקבע בשנת 2012 על ידי ארגון האומות המאוחדות. מטרת היום היא להעלות את המודעות לחשיבותם של היערות, העצים והשטחים הירוקים בעולמנו.

במהלך יום היערות הבינלאומי נהוג לקיים אירועים ופעילות הקשורים לטיפוח ושמירה על היערות ועל העצים, כגון אירועי נטיעות המוניים.

היערות הם מאבני היסוד של החיים, ולא לחינם הם מכונים "הריאות הירוקות של כדור הארץ"

למרות תרומתם האדירה של היערות והעצים לאיכות חיי האדם, מאז תחילת תקופת המהפכה המתועשת הושמדו כ 50 אחוזים מן השטחים המיוערים על פני כדור הארץ. זהו אמנם פרק זמן זניח ביחס לגילו המוערך של כדור הארץ, אולם הנזק שהספיק האדם לגרום ליערות בתקופה זו הוא עצום.

לפגיעה ביערות יש כמובן השלכות אקולוגיות מרחיקות לכת. היערות אחראים לויסות הטמפרטורה ויש להתמעטות השטחים המיוערים על פני כדור הארץ קשר ישיר לשינויי האקלים.

8 עובדות הממחישות את חשיבותם של היערות בחיינו:

1. יערות ועצים סופגים פחמן הנפלט ממנועי כל רכב, מפעלים תעשייתיים וכדומה. כך משפיעים היערות על איכות האוויר אותו אנו נושמים ומסייעים להפחתת נזקי שינויי האקלים.

2. שילוב עצים במתחמים עירוניים מסייע להפחת טמפרטורה של עד 8 מעלות. בעקבות זאת יורד גם השימוש במיזוג האוויר וצריכת האנרגיה הנלווית אליו.

3. עצים משמשים כמסנני אוויר טבעיים ותורמים לאוויר נקי יותר מחלקיקים מזיקים.

4. עצים מסייעים להפחתת זיהומי רעש, על ידי כך שהם יוצרים חיץ מגן סביב בתים ומבודדים אותם ממקורות רעש כגון נתיבי תחבורה, אזורי תעשייה ועוד.

5. באזורים רבים בעולם מהווים עצים חלק חשוב מן הכלכלה המקומית. הפירות והעלים משמשים כמזון ותרופות, לשימוש התושבים המקומיים או לשיווק מסחרי.

6. באמצעות שימוש נכון ומבוקר בעצים כחומר דלק, ניתן לקבל מקור אנרגיה מתחדשת אשר תוצריו תורמים בחזרה לסביבה.

7. עצי היערות ועצים בכל אופן כללי משמשים כבית למינים רבים בעולם החי, ומכאן עולה חשיבות של העצים לשמירה על המגוון הביולוגי בעולם.

8. יערות כשלעצמם מהווים מוקד משיכה תיירותי, יוצרים מקומות עבודה חדשים ומעודדים מעבר להתנהלות כלכלית ירוקה ויותר מתחשבת בסביבה.

יום היערות בישראל

הקרן הקיימת לישראל עוסקת בנושא היערות בישראל. לפי הנתונים שמפרסמת קק"ל, מאז הקמתה נטעו באופן יזום למעלה מ 240 מליון עצים. כמו כן מטפלת קק"ל ב 400,000 דונם של חורש טבעי.

אם אתם מארגנים או לוקחים חלק בפעילות הקשורה ליום היערות הבינלאומי, אנא דווחו לנו כדי שנוכל להוסיף לכתבה.

יום היערות הבינלאומי 2018

בשנת 2018 יעמוד יום היערות בסימן "יערות וערים בנות קיימא", ויתרכז בשמירה על השטחים הירוקים העירוניים, חשיבותם של יערות ועצים בקרבת הערים, ותרומתם הסביבתית והבריאותית לחיים בעיר.

פעילות ליום היערות הבינלאומי

כל אחד יכול לקחת חלק בפעילות למען היערות. להלן מספר הצעות לפעולה:

1. לשתף את הפוסט הזה ברשתות החברתיות כדי להעלות את המודעות ליום.

2. האו"ם נוהג לארגן תחרויות צילום בנושא יערות. צאו ליער וצלמו, ההשתתפות פתוחה לכולם. http://www.fao.org/international-day-of-forests/photo-contest/en

3. נסו ליזום ולארגן במסגרות בהן אתם פעילים, אירועים חברתיים, כנסים, הרצאות, תחרויות צילום ואמנות וכדומה, בנושא היערות. המטרה היא כמובן להעלות את המודעות לחשיבותם של היערות בקרבם של מספר גדול ככל האפשר של אנשים.

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם סיפור, צילום או סרטון מעניינים שתרצו שיתפרסמו?
שתפו אותנו במייל
sviva101@gmail.com

קבלו עדכונים מאתר סביבה ישירות למייל שלכם!

אין עדיין תגובות. התגובה הראשונה יכולה להיות שלך!

יש לך מה להוסיף?

כתובת המייל שלך לא תפורסם


*