יום המים הבינלאומי

water-day-2

יום המים הבינלאומי מצוין מדי שנה בתאריך 22 במרץ. היום מוקדש להעלאת המודעות לחשיבות המים בעולמנו.

המים הם מאבני היסוד הבסיסיות והחיוניות ביותר של החיים על פני כדור הארץ, והשפעתם ישירה על בריאות האדם ומגוון תחומי חיים אחרים.

משבר המים העולמי

מפגעים סביבתיים ושינוי האקלים בעולם הביאו להפרת האיזון העדין של מחזור ייצור המים בעולם. לכך יש להוסיף פגיעה ישירה במקורות מים באמצעות זיהומים שונים ונזקים אחרים מעשה ידי אדם. גורמים אלה הביאו לירידה באיכות ובכמות המים העומדים לרשות בני האדם ברחבי העולם.

כיום, 2.1 מיליארד בני אדם חיים ללא אספקה סדירה של מי שתייה, דבר המשפיע באופן דרסטי על איכות חייהם, בריאותם והשכלתם. רבים מהם נאלצים באופן קבוע לעזוב את ביתם ולצאת למסעות הליכה ארוכים, רק על מנת להשיג מי שתייה.

אחת מן המטרות שהציב לעצמו ארגון האו"ם היא להבטיח כי עד שנת 2030, לא יהיה בעולם אדם שאין לו גישה מסודרת ובטוחה למקור זמין של מי שתייה. הדרך להשגת מטרה זו עוברת בהשגת מספר מטרות הנוגעות לשמירה על הטבע והסביבה והפחתת הזיהום בעולם.

כמה עובדות ומספרים בנוגע למים והעולם:

1. כ 80 אחוזים ממי השפכים שמייצר האדם בעולם, חוזרים אל המערכת האקולוגית מבלי שהם מטופלים ומבלי שנעשה בהם שימוש חוזר.

2. 1.8 מיליארד בני אדם חשופים למחלות קשות כגון כולרה, דיזנטריה ופוליו, בעקבות צריכה של מים מזוהמים. 842,000 מקרי מוות בעולם מקושרים לצריכת מים ממקורות מזוהמים.

3. שימוש חוזר במים באמצעות טכנולוגיות חדישות של טיהור, מעמיד לרשות האדם אפשרויות רבות לפתרון משבר המים העולמי. טכנולוגיות מתקדמות אלה מסוגלות להביא בהשקעה לא גדולה לניצול יעיל יותר של משאבי המים בעולם.

יום המים הבינלאומי 2018

בשנת 2018 עומד יום המים הבינלאומי בסימן החיפוש אחר פתרונות מבוססי טבע לבעיות המים בפניהן ניצבת האנושות במאה ה 21.

פתרונות המבוססים על ניצול משאבי טבע, יכולים לסייע רבות לשיפור מצב משק המים העולמי.

הצמדות לעקרונות חיים ופעולה ירוקים, תוך כדי שימוש רב ככל שניתן באמצעי מחזור ושימוש חוזר במים, נטיעת יערות, וניתוב של אזורים מוצפים, יכולים להביא לתחילתו של תהליך ריפוי משק המים העולמי.

השאיפה היא לחזור בהדרגתיות למצב מאוזן של מחזור ייצור המים בעולם.

יום המים בישראל

נושא המים הוא ללא ספק אחד האתגרים המשמעותיים בפניהם ניצבת מדינת ישראל. כיום חלק גדול מתצרוכת המים בישראל מבוסס על התפלה ומדינת ישראל היא מן המובילות הטכנולוגיות בתחום זה.

נסיים בססמתו המפורסמת של אייבי נתן עליו השלום:
"שתו מים, שתו רק מים"

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם סיפור, צילום או סרטון מעניינים שתרצו שיתפרסמו?
שתפו אותנו במייל
sviva101@gmail.com

קבלו עדכונים מאתר סביבה ישירות למייל שלכם!

אין עדיין תגובות. התגובה הראשונה יכולה להיות שלך!

יש לך מה להוסיף?

כתובת המייל שלך לא תפורסם


*