10 החלטות אישיות שיהפכו את השנה הבאה לירוקה יותר

בשנים האחרונות נושא איכות הסביבה הולך ותופס מקום מרכזי בסדר היום הציבורי. יותר ויותר אנשים מבינים כי האזהרות שמפיצים מומחי הסביבה הן ממשיות, ואם לא נתעורר עכשיו – נאבד את ההזדמנות לעצור את ההרס הסביבתי.

אנחנו עדים למאבקי ענק בכל העולם בתחום צמצום השימוש בפלסטיק, מעבר לאנרגיה מתחדשת ידידותית לסביבה, בניה חכמה ועוד. יחד עם כל השינויים הגדולים האלה, לא פוחתת חשיבותה של ההתנהלות האישית של כל אחד מאתנו. יתכן וקשה לכם להאמין כי לפעולות פשוטות ויומיומיות שאתם עושים יש השפעה סביבתית עצומה – אך כך בדיוק הדבר.

לפניכם 10 החלטות אישיות שיהפכו את השנה הבאה לשנה טובה יותר לסביבה:

1. הפסיקו לצרוך בשר או לפחות המעיטו משמעותית בצריכתו

תעשיית הבשר והתהליכים הנלווים אליה היא מן התעשיות המזיקות ביותר לסביבה. אם בא לכם להצטרף לטרנד העולמי של מעבר לטבעונות אשר כובש את העולם זה נהדר, אך גם אם תצמצמו משמעותית את צריכת הבשר שלכם, ולדוגמה תגבילו אותה אך ורק לאירועים מיוחדים, תהיה בכך תרומה עצומה לסביבה.

2. היו מעורבים בפעילות למען הסביבה

מצאו שותפים למסע שלכם למען הסביבה. חפשו פעילות סביבתית באזור מגוריכם. בעידן הרשתות החברתיות זה פשוט וקל למצוא אירועים ופעילות בנושא איכות הסביבה.

3. אכלו יותר אוכל ביתי

על המעלות הבריאותיות של אוכל המבושל בבית אין צורך להרחיב יותר מדי, אך בישול ביתי ובעיקר כאשר אתם מבשלים בכל פעם מזון שיספיק למספר ימים, יחסוך לא רק את זמנכם אלא גם משאבי אנרגיה.

4. צמצמו את צריכת הפלסטיק שלכם

זיהום הפלסטיק הוא בעיה כלל עולמית קשה. אחד המאבקים המשמעותים ביותר למען הסביבה כיום הוא המאבק לצמצום צריכת הפלסטיק. הקדישו זמן מה כדי לחשוב איך תוכלו לשנות את הרגליכם כדי לצרוך פחות פלסטיק. לדוגמה: הפסיקו להשתמש בשקיות פלסטיק. אל תעשו שימוש בכלי אוכל חד פעמיים וכו'

5. המעיטו שימוש ברכב

לפעמים זה פשוט בלתי נמנע אך לצורך סידורים בקרבת הבית או בתוך העיר העדיפו תחבורה ציבורית או אפילו יותר טוב – אופניים. כך תפחיתו את זיהום הסביבה ותהיו בריאים יותר.

6. צמצמו את ייצור האשפה שלכם

עם מעט יצירתיות ומחשבה תוכלו להמעיט משמעותית את כמות הפסולת שאתם מייצרים. ישנם כאלה שהצליחו להגיע לחיים נטולי פסולת לגמרי, זהו כמובן הישג מדהים, אך זכרו כי כל מסע מתחיל בצעד אחד קטן. חשבו כיצד לעשות שימוש במכלים רב שימושיים כאשר אתם צורכים מזון. העדיפו מוצרים הארוזים בחומרים מתכלים וכדומה.

7. הפסיקו להשתמש בקשי שתייה מפלסטיק

זה אולי נשמע לכם לא הגיוני אבל קשי הפלסטיק הם מן הגורמים הגדולים ביותר לזיהום הפלסטיק בעולם. הדבר לחלוטין בשליטתנו ואנחנו יכולים בכל ארוחה ובילוי פשוט לומר לא לקשי הפלסטיק.

8. השתמשו בחומרי ניקוי ידידותיים לסביבה

חומרי הניקוי מבוססי הכימיקלים מסבים נזק עצום לסביבה. חומרים אלה אינם מתפרקים בנקל ומוצאים את דרכם אל האדמה ואל מאגרי מי השתייה מהם אנו נהנים. בשנים האחרונות פותחו אין ספור מוצרי ניקוי אשר אינם פוגעים בסביבה והם נגישים לכל. בפעם הבאה בסופר – עשו את הבחירה הנכונה.

9. הפסיקו להשתמש בשקיות פלסטיק

ברגע שמתרגלים זה פשוט וקל להפסיק לצרוך שקיות פלסטיק. כיום ניתן למצוא בכל פינה שקיות רב פעמיות העשויות מבד. השינוי הזה הוא אחד מן הקלים שברשימה אך יש לו השפעה עצומה על הסביבה.

10. היו מקור של מידע עבור הסובבים אתכם

הסעיף הזה מגיע עם אזהרה. כאשר חיידק איכות הסביבה כובש אתכם, זה קל מאוד להפוך למטיפים ולנסות לסחוף את החברים והמשפחה אתכם. המלצתי: היו עדינים ומתחשבים והימנעו מיצירת אנטגוניזם לנושא הסביבה. העבירו את המסר בנועם תוך כדי יצירת עניין ובשום אופן לא בצורת דרישה או לחץ. זכרו כי כל אחד מאיתנו שונה ולכל אחד צרכים וקצב משלו.

שינויים קטנים בחיי היום יום יכולים להביא לשינוי סביבתי עצום. אפילו אם תאמצו רק כמה מן ההחלטות שהזכרנו תוכלו לתרום תרומה ענקית לאיכות הסביבה.

רוצים להוסיף משהו לרשימת ההחלטות לשנה החדשה?

ספרו לנו על כך בתגובות מטה.

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם סיפור, צילום או סרטון מעניינים שתרצו שיתפרסמו?
שתפו אותנו במייל
sviva101@gmail.com

קבלו עדכונים מאתר סביבה ישירות למייל שלכם!

אין עדיין תגובות. התגובה הראשונה יכולה להיות שלך!

יש לך מה להוסיף?

כתובת המייל שלך לא תפורסם


*