יום שימור שכבת האוזון

יום שימור שכבת האוזון

יום שימור שכבת האוזון הוא אירוע עולמי המצוין בכל שנה בתאריך 16 בספטמבר.
(International Day for the Preservation of the Ozone Layer)

חשיבותה של שכבת האוזון

שכבת האוזון היא שכבה עדינה של גז המקיפה את כדור הארץ ומגינה עליו מקרינה מסוכנת המגיעה מן השמש. לשכבת האוזון תפקיד מכריע בשימור החיים על פני כדור הארץ.

מאמצים ניכרים בתחום איכות הסביבה בעולם כולו, נוגעים להפחתת כמות גזי הפליטה והשימוש בכימיקלים הגורמים לדילול שכבת האוזון העדינה. מאמצים אלה נועדו לבלום את שינויי האקלים אשר להם השפעה נרחבת על רקמת החיים על פני כדור הארץ.

שימור שכבת האוזון מונע מקרינה אולטרה סגולה מזיקה מלהגיע אל כדור הארץ, וחיוני להגנה על בריאות האדם והחי, והמאזן הביולוגי כולו על פני כדור הארץ.

פרוטוקול מונטריאול: חיים בריאים תחת השמש

השנה מציינים 30 שנה לפרוטוקול מונטריאול.

פרוטוקול מונטריאול הנו מיסודה של ועידת וינה לשמירה על שכבת האוזון, ומשמש כאמנה בינלאומית הנוגעת לשימוש בחומרים הפוגעים בשכבת האוזון.

מדוע שכבת האוזון בסכנה

תהליך ממושך של דילול שכבת האוזון פגם ביעילות ההגנה שהיא מספקת לחיים על פני כדור הארץ. כימיקלים שונים בין היתר כאלה המשמשים ליצור תרסיסים שונים יוצרים למעשה חורים בשכבת האוזון.

במסגרת המאמצים לשיקום שכבת האוזון, פרוטוקול מונטריאול הביא להחלפת חומרים אלה בחומרים שאינם פוגעים בשכבת האוזון והתחלתו של תהליך החלמה של שכבת האוזון הפגועה.

כחלק מחגיגות 30 השנה לפרוטוקול מונטריאול, הועדה להגנת האוזון באו"ם (UNEP) תשיק קמפיין תקשורתי שיתחיל מספר ימים לפני התאריך המציין את יום שמירת שכבת האוזון – 16 בספטמבר.

קמפיין יום שימור שכבת האוזון ייקרא Ozone Heroes וישא את ההאש טאג #OzoneHeroes

הקמפיין יושק בתאריך 14 בספטמבר ויציין את הישגי פרוטוקול מונטריאול בנושא שימור שכבת האוזון, והמאבק למען שמירת האקלים.

מטרת הקמפיין להעלות את המודעות הציבורית להישגי פרוטוקול מונטריאול בהגנה על שכבת האוזון והמאבק בשינויי האקלים. כמו כן להשיג תמיכה נוספת במטרות הפרוטוקול.

מוזמנים לעקוב באתר הייעודי לציון יום השמירה על שכבת האוזון http://www.ozoneheroes.org

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם סיפור, צילום או סרטון מעניינים שתרצו שיתפרסמו?
שתפו אותנו במייל
sviva101@gmail.com

קבלו עדכונים מאתר סביבה ישירות למייל שלכם!

אין עדיין תגובות. התגובה הראשונה יכולה להיות שלך!

יש לך מה להוסיף?

כתובת המייל שלך לא תפורסם


*