חקירה פלילית בעקבות כריתת עץ על ידי עיריית קריית ביאליק

ממשרד החקלאות נמסר לאתר סביבה, כי נפתחה חקירה פלילית בעקבות כריתת עץ בלתי חוקית בעיר קריית ביאליק שבצפון. כל הפרטים בכתבה שלפניכם:

כתבנו בעבר על חשיבותם של העצים בנוף העירוני, ועל החשיבות של מניעת כריתת עצים לא חוקית.

אנו מביאים את פרטי המקרה שלהלן בפניכם, על מנת להמחיש כיצד יכול כל אחד מאיתנו, לפעול למען הגנת העצים בסביבתו.

ראשית המעשה בתושב העיר קריית ביאליק, אשר שמע רעשי ניסור מכנים חזקים מכיוון חצר בית ספר יסודי בעיר. לאחר שניגש התושב למקום, הבחין בפינוי שרידי עץ בוגר מחצר בית הספר אל הרחוב.

טרקטור מפנה את שרידי העץ הכרות

התושב תיעד את המתרחש באמצעות הטלפון הנייד. מן התמונות שצולמו עולה הרושם כי מדובר בעץ בריא בעל עלים ירוקים, וגזע שאינו יבש או סדוק.

שרידי העץ הכרות בקריית ביאליק

בשלב הראשון פנה התושב אל פקיד היערות האזורי של קק"ל, ושם התברר לו כי לא קיים היתר לכריתה במיקום עליו דיווח. מכיוון שעלה החשש כי מדובר בכריתה לא חוקית, הפנה משרד פקיד היערות האזורי את התושב אל האגף לפיקוח על האילנות במשרד החקלאות לשם המשך הטיפול.

אגף הפיקוח על האילנות במשרד החקלאות הוא הגורם הממונה על אכיפת החוקים להגנת העצים, והוא מוסמך לבצע פעולות חקירה ואף להעמיד לדין, בכל מקרה של פגיעה או כריתת עצים בלתי חוקית המהווה הפרת חוקים אלה.

החומר המצולם וכל פרטי המקרה הועברו אל משרד פקיד היערות הממשלתי אשר מסר כי פתח בחקירת המקרה. מכיוון שכריתת עצים הנה עבירה פלילית במדינת ישראל, מתנהלת החקירה כחקירה פלילית לכל דבר.

למערכת אתר סביבה נודע כי מהבירור שערך משרד החקלאות מול הרשות המקומית – עיריית קריית ביאליק, עולה כי מחלקת הגינון של העירייה היא שביצעה את הכריתה. לטענת העירייה הכריתה בוצעה משום שהעץ היה חולה וסיכן את העוברים והשבים. עוד נמסר לנו כי במקרה כזה היה על העירייה להצטייד בחוות דעת מומחה – דבר שלכאורה לא נעשה.

יצוין כי כרתת העץ בוצעה בזמן חופשת הקיץ של בתי הספר, ומשכך אי אפשר שלא לתהות – אם העץ בחצר בית הספר מלאת הילדים אכן היה כל כך מסוכן, מדוע המתינו עם הכריתה עד לחופשת הקיץ.

אם לא היה מדובר במקרה דחוף, מדוע לא פעלו בהתאם לנוהל המסודר לכריתת עצים?

ממשרד החקלאות השיבו לפניית אתר סביבה בזו הלשון:

"משרד החקלאות רואה חשיבות רבה בשמירה על העצים ובצמצום הפגיעה בהם ורואה בחומרה כל עבירה של כריתת עצים ללא רישיון או קבלת אישור. לפני כחודש, בעקבות תלונה שהתקבלה על כריתת עץ בקריית ביאליק, פתח המשרד באירוע חקירה. כיוון שמדובר על חקירה פלילית, אין באפשרותנו להעביר מידע במהלכה."

אנו מקווים כי לאור העובדה כי פרטי המקרה ברורים וידועים, החקירה תהיה מהירה ועניינית.

נמשיך לעקוב ונדווח בהתאם להתפתחויות.

בימים אלה מתנהלת בבית המשפט המחוזי חיפה, תביעה ייצוגית נגד עיריית קריית ביאליק, אף היא מתחום איכות הסביבה, בעניין שימוש במפוחי עלים בניגוד לחוק.

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם סיפור, צילום או סרטון מעניינים שתרצו שיתפרסמו?
שתפו אותנו במייל
sviva101@gmail.com

קבלו עדכונים מאתר סביבה ישירות למייל שלכם!

אין עדיין תגובות. התגובה הראשונה יכולה להיות שלך!

יש לך מה להוסיף?

כתובת המייל שלך לא תפורסם


*